Reagált a Kreml Trump terveire: aggódnak az oroszok
Moszkva élesen reagált Donald Trump Grönlandra és Kanadára vonatkozó igényeire.
Az orosz vezetés ellen forduló Wagner-vezér karrierjének felívelése szorosan összefonódott Vlagyimir Putyin politikai hatalmának növekedésével.
Ki is valójában Jevgenyij Viktorovics Prigozsin, orosz oligarcha, akit nagyon sokáig Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik legközelebbi szövetségeseként tartottak számon? Az oroszországi polgárháborús helyzet főszereplője 1961. június 1-én született az akkori Leningrádban.Sokszor „Putyin séfjének” is nevezik a médiában és a közbeszédben, azonban e tekintetben nem arról van szó, hogy Prigozsin a tűzhely fölött állva kotyvasztotta az orosz elnöknek szánt különféle fogásokat, hanem arról, hogy olyan éttermek és vendéglátó-ipari cégek tulajdonosa, amelyek a Kreml számára nyújtanak szolgáltatásokat. Hatalmas vagyona a Kreml vendéglátóipari szerződéseiből származik, hírnevét pedig sokkal inkább magánhadseregének, a Wagnernek köszönheti. Prigozsin korábban évekig tagadta a Wagnerhez fűződő kapcsolatait, végül 2022. szeptember 26-án megerősítette, hogy ő volt az alapítója. Állítása szerint azért hozta létre 2014-ben a katonai magánvállalatot, hogy
Prigozsin az 1990-es években bekapcsolódott a szerencsejáték-üzletbe, és itt találkozott először az egykori KGB-s Vlagyimir Putyinnal, aki 1991 óta a kaszinók és szerencsejátékok felügyelőbizottságának elnöke volt. Ahogy Putyin egyre magasabbra mászott az orosz politikai ranglétrán, úgy követte ezt a Wagner-vezér felemelkedése, vagyonának gyarapodása. 2000-ben a vállalkozásai szépen lassan elkezdték kiszolgálni az orosz politikai vezetőket, majd akkor, amikor Putyin az elnöki székbe került Prigozsin is egyre jelentősebb megbízásokat nyert el.
2003-ra otthagyta korábbi üzleti partnereit, és saját éttermeket alapított. A cége egyre több állami szerződést kezdett elnyerni, több százmilliós értékű állami szerződést kapott iskolás gyerekek és állami dolgozók étkeztetésére. A 2010-es évek végén már befolyásos vállalatok hálózatát irányítja, beleértve az orosz állami támogatású Wagner-csoport zsoldossereget és három olyan vállalatot, amelyeket azzal vádoltak, hogy beavatkoztak a 2016-os és 2018-as amerikai választásokba.
A külföldi választásokba történő beavatkozás gyanúja, és egyéb illegális ügyletek miatt Prigozsin cégei és munkatársai az Egyesült Államokban gazdasági szankciókkal és büntetőjogi vádakkal szembesülnek, valamint 2023-ban az Egyesült Királyságban szankciókat eszközöltek a vállalattal szemben.
Prigozsin volt az egyik legélesebb kritikusa az orosz parancsnokok hozzáállásának az invázióhoz, a Wagner-vezér már a háború elejétől kezdve kőkemény kritikákkal illette az orosz katonai vezetést, ami annak fényében kifejezetten érdekes, hogy az orosz törvények szerint jelenleg illegális a fegyveres erők kritizálása vagy „lejáratása”, illetve a magánzsoldoscégek tulajdonlása vagy működtetése.
Az ukrán háború elmúlt hónapjaiban folyamatosan bírálta Oroszország vezetését a háborús kudarcokért, és az általa haszontalannak tartott módszerek alkalmazásáért.
A legújabb, pénteki bejelentkezésében pedig már azzal vádolta meg az orosz katonai vezetőket, hogy csapásokat rendeltek el a zsoldosai ellen.
Ezt követően a Wagner-csoport nem csak, hogy megindult Moszkva felé miután bevonult Rosztovba, de az információs háborúját is megkezdte: a zsoldossereg hivatalos Telegram-csatornáján számolt be arról, hogy Voronyezs térségében megtámadták az oroszok az egyik konvojukat. A zsoldossereg szerint ezzel a polgárháború hivatalosan is elkezdődött, és meglátásuk szerint hamarosan új elnöke lesz Oroszországnak. Erre válaszul Moszkvában az FSzB eljárást indított Prigozsin ellen, azt állítva, hogy puccsra készül és fegyveres felkelést szít.
***
Nyitókép: Telegram